Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Oświęcim
ponad 800 lat historii...

Oświęcim to blisko 40 tysięczne atrakcyjne i przyjazne miasto położone w dolinie rzeki Soły. Dogodne usytuowanie pomiędzy Małopolską a Śląskiem sprawia, iż stanowi ważny szlak komunikacyjny łączący oba regiony. Atmosferę galicyjskiego miasteczka tworzy 800-letnia burzliwa historia, której ślady zobaczyć można spacerując po wzgórzu zamkowym i starym mieście. Charakter i klimat miasta określają dawne dzieje sięgające XIII wieku.

WięcejMoreMehr

"Anna Frank i Dzieci z Zamku La Hille - odwaga w czasie II wojny światowej" - wystawa

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zaprasza na wystawę, pt.: "Anna Frank i Dzieci z Zamku La Hille - odwaga w czasie II wojny światowej". Wystawa prezentowana będzie w j. polskim oraz w j. niemieckim na II-gim piętrze w holu Centrum Dialogu i Modlitwy przy ul. M. Kolbego 1, codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00 od 10 maja do 31 sierpnia br. Wstęp wolny.

Wystawa ma na celu przybliżenie  młodym ludziom tematu odwagi cywilnej. Tym razem na jej bohaterów  wybrano dzieci i młodzież. Annę Frank nie trzeba szczególnie przedstawiać. W przyszłym roku będziemy obchodzić jej 90. urodziny. Temat odwagi cywilnej pasuje do niej,  ponieważ sama w ukryciu walczy o ludzką godność   - nawet jeśli "tylko" w swoim pamiętniku. To jest do dziś   powszechnie czytana książka, ale musi być na nowo i  w odmienny sposób przybliżana każdemu pokoleniu. Wystawa zawiera prywatne zdjęcia rodziny Franków, teksty, a także fotografie z równoczesnym rozwojem  antysemityzmu i zbrojenia się Niemiec.

Dzieci z Zamku La Hille, to  niezwykła historia  prawie 100 żydowskich  dzieci, które w okupowanej Francji, w czasie II wojny światowej  były najpierw,  za pośrednictwem Czerwonego Krzyża, pod opieką nauczycieli szwajcarskich, a następnie dzięki nim, z narażeniem własnego życia zostały uratowane z deportacji i przewiezione  do bezpiecznej Szwajcarii.Temat odwagi cywilnej jest tu szczególnie dobrze zilustrowany.
Pytanie "jak byś się zachował" lub gdzie dziś spotykamy się z sytuacjami, w których potrzebna jest cywilna odwaga, będzie głównym przedmiotem zainteresowania i przemyśleń.
 
Zapraszamy

źródło: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
 

Pogoda

Polecamy

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)