Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Oświęcim
ponad 800 lat historii...

Oświęcim to blisko 40 tysięczne atrakcyjne i przyjazne miasto położone w dolinie rzeki Soły. Dogodne usytuowanie pomiędzy Małopolską a Śląskiem sprawia, iż stanowi ważny szlak komunikacyjny łączący oba regiony. Atmosferę galicyjskiego miasteczka tworzy 800-letnia burzliwa historia, której ślady zobaczyć można spacerując po wzgórzu zamkowym i starym mieście. Charakter i klimat miasta określają dawne dzieje sięgające XIII wieku.

WięcejMoreMehr

"Audiencja II" - spektakl w wykonaniu Mikołaja Grabowskiego

30 listopada 2019 roku o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się spektakl, w reżyserii i wykonaniu Mikołaja Grabowskiego, pt. "Audiencja II".

"Audiencja II" to legendarny monodram - w 2019 roku obchodzący swoje pięćdziesięciolecie - utwór pełen improwizacji, zaskakujących zwrotów akcji i wciągający do uczestnictwa publiczność, przekształcający się w "teatr w teatrze" - trzymająca w napięciu "komedia" w wykonaniu teatralnego wirtuoza Mikołaja Grabowskiego!

Podczas specyficznie schaefferowskiego wykładu o nowej muzyce - z surrealistycznym epizodem sennym pośrodku utworu - aktor-prelegent najpierw wygłasza monolog o sztuce i kondycji artysty we współczesnym świecie, by następnie przejść do odważnego i nieobliczalnego happeningu z widzami, którzy stają się czynnym uczestnikiem zdarzenia. Pozorna przypadkowość wydarzeń widowiska i jego żywiołowość gwarantują wyborną zabawę i śmiech do łez.

Tekst wybitnego kompozytora, muzykologa i dramaturga Bogusława Schaeffera jest przewrotnym wykładem z teorii muzyki, w którym dociekanie absolutu w kategoriach klasycznej estetyki brutalnie się zderza z kabotyńskimi zagrywkami, balansowaniem na krawędzi trywialności, autoironii i wyzywającym brakiem sensu. Słowem, to Schaeffer w całej okazałości - bez jednoznacznych odpowiedzi i ze wszystkimi obsesjami!

To także rzadka okazja do zobaczenia w akcji aktora, reżysera, dyrektora wielu znakomitych scen w Polsce - Mikołaja Grabowskiego, który jako pierwszy się podjął próby zainscenizowania i zagrania "Audiencji II". Monodram od swojej premiery w 1969 roku nieustannie bawi polską i zagraniczną publiczność. Był grany m.in. w Iranie przed cesarzową Farah Dibą Pahlavi, a także na festiwalach w Meksyku, Holandii, Belgii, Danii, Niemczech.

Bogusław Schaeffer to artysta wszechstronny - dramatopisarz, kompozytor, historyk muzyki. Swoją przygodę z kompozycją rozpoczął w wieku 17 lat i jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela muzycznej awangardy, a jako muzykolog uważany jest za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce. Pisaniem zajął się prawie o dekadę później - już jako dojrzały twórca - a jego pierwsza sztuka teatralna datowana jest na rok 1955. Od tego czasu napisał ponad czterdzieści utworów teatralnych. Najbardziej znane - nie tylko w Polsce, ale również na świecie - to: "Audiencja I", "Audiencja II", "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów?, "Audiencja IV", "Audiencja V", "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego", "Scenariusz dla trzech aktorów", "Kwartet dla czterech aktorów".

Audiencja II

tekst: Bogusław Schaeffer
reżyseria: Mikołaj Grabowski
oprawa plastyczna: Mikołaj Grabowski
wykonawcy: Mikołaj Grabowski
prapremiera w krakowskim BWA: czerwiec 1969
premiera w krakowskim Teatrze STU: 19 lutego 1988
czas: 70 minut

bilety: 45 zł

Źródło: Oświęcimskie Centrum Kultury

Pogoda

Polecamy

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)