Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Oświęcim
ponad 800 lat historii...

Oświęcim to blisko 40 tysięczne atrakcyjne i przyjazne miasto położone w dolinie rzeki Soły. Dogodne usytuowanie pomiędzy Małopolską a Śląskiem sprawia, iż stanowi ważny szlak komunikacyjny łączący oba regiony. Atmosferę galicyjskiego miasteczka tworzy 800-letnia burzliwa historia, której ślady zobaczyć można spacerując po wzgórzu zamkowym i starym mieście. Charakter i klimat miasta określają dawne dzieje sięgające XIII wieku.

WięcejMoreMehr

"Oświęcim - moje miasto" - wystawa fotografii Jarosława Fiedora

W dniach od 8 marca do 4 kwietnia 2019 roku (wernisaż 8 marca o godzinie 18:00) w Osiedlowym Domu Kultury Zasole, w ramach projektu Prezentacje z cyklu Przestrzeń artystyczna, prezentowana będzie wystawa fotografii Jarosława Fiedora pt. "Oświęcim - moje miasto", prezentowanej od 8 marca do 4 kwietnia 2019 roku. Wernisaż odbędzie się 8 marca o godzinie 18:00.

Jarosław Fiedor to rodowity oświęcimianin, mieszkaniec osiedla Zasole. Baczny obserwator - fotograf amator, który za pomocą obiektywu uwiecznia przeszły i teraźniejszy czas miasta i jego mieszkańców, ale również przyrodę, architekturę i drobiazgi, które potrafią ująć odbiorcę swoim detalem czy małym szczegółem. Uważa, że Oświęcim to miasto z tradycją i z potencjałem, położone nad piękną rzeką Sołą, z plantami, z wzgórzem zamkowym, Rynkiem, Zakładem Salezjańskim, Centrum Żydowskim i wieloma ciekawymi zabytkami. Tętniące podczas wydarzeń miejskich, różnego rodzaju imprez cyklicznych, mające urokliwe kawiarnie, okwiecone skwery, ścieżki pieszo-rowerowe, doskonałe zaplecze rekreacyjno-sportowe.

Jak mówi:

(...) Nasze miasto ciągle się rozwija, pięknieje, żyje! Zarówno kulturalnie jak i architektonicznie. Ludzie są radośni, myślę, że są szczęśliwi ? pokazuję to wszystko na swoich zdjęciach. Jednak nie zapominam o historii mojej małej ojczyzny, o jego dramatycznej przeszłości, którą symbolizuje drut kolczasty, jakim nazistowskie Niemcy otoczyły teren obozów w Oświęcimiu i Brzezince, obecne Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Za każdym razem przyświeca mi jeden cel... Pokazać ludziom, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, że Oświęcim nie jest równoznaczny z Auschwitz. Że Auschwitz to lata okupacji niemieckiej, lata wojny. My mieszkańcy, od lat mierzymy się z tą świadomością i staramy się obok tego dramatycznego czasu pokazywać nasze żywe miasto - zagranicy. Bo tak jak powiedziałem: Oświęcim to nie tylko Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale przede wszystkim nowoczesne, żyjące miasto - miasto pokoju (...).

Wystawa składa się z trzech tematycznych bloków: Oświęcim współczesny, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kadry z podróży po Polsce.

 

Pogoda

Polecamy

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)