Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Oświęcim
ponad 800 lat historii...

Oświęcim to blisko 40 tysięczne atrakcyjne i przyjazne miasto położone w dolinie rzeki Soły. Dogodne usytuowanie pomiędzy Małopolską a Śląskiem sprawia, iż stanowi ważny szlak komunikacyjny łączący oba regiony. Atmosferę galicyjskiego miasteczka tworzy 800-letnia burzliwa historia, której ślady zobaczyć można spacerując po wzgórzu zamkowym i starym mieście. Charakter i klimat miasta określają dawne dzieje sięgające XIII wieku.

WięcejMoreMehr

"Zgadnij co to!" - wystawa czasowa w Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na wystawę czasową ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie pt. "ZGADNIJ CO TO!".

Wystawę będzie można zobaczyć w oświęcimskim zamku w dniach od 23 maja do 23 czerwca 2019 r.  

Kuratorami wystawy są: Judyta Sos, Monika Zydroń, opracowanie graficzne przygotował Jakub Basara.

"Zgadnij co to!"

Czy wiecie czym jest i jak wygląda motowidło, chamełka czy dreyfus?

Minione czasy charakteryzują się wieloma zwyczajami, obrzędami, a nawet zawodami, do wykonywania których przeznaczone były ściśle określone przedmioty. Z biegiem lat niektóre czynności przestały być popularne, co spowodowało, że rzeczy do tej pory używane na co dzień, traciły na znaczeniu, aż w końcu odeszły w zapomnienie.

Główna idea wystawy "Zgadnij co to!" jest zaprezentowanie przedmiotów, które we współczesnych czasach nie mają zastosowania w codziennym życiu lub też takich, które charakterystyczne są przy wykonywaniu specjalistycznych zawodów (najczęściej tradycyjnych), a z którymi większość nie ma do czynienia.

Na wystawie zaprezentowane jest ciekawe zjawisko językowe, które odnosi się do wyrażeń obecnych w języku polskim. Do dziś bowiem o ulewnym deszczu mówimy, że "leje jak z cebra", a kiedy ktoś nie wykazuje się kreatywnością, jego działania podsumowujemy jako wykonywane "na jedno kopyto". Pokazuje to, że nazwy przedmiotów archeologicznych, są nadal popularne i z powodzeniem funkcjonują w naszym języku potocznym.

Info: Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Pogoda

Polecamy

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)