Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Jesteś tutaj: You are here: Du bist hier: MSiT >> Strona Główna >> Internetowe Radio Oświęcim >>

Internetowe Radio Oświęcim

W Oświęcimiu działa internetowe Radio Oświęcim.

Radio Oświęcim jest inicjatywą powstałą w ramach uczestnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w projekcie "Strefy Innowacji" realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Idea projektu Strefy Innowacji odwołuje się do istniejących zarówno w Polsce jak i za granicą, instytucjonalnych form wspierania innowacyjności (np. inkubatory przedsiębiorczości). Bazuje również na doświadczeniach Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) z realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, pokazujących, że biblioteki mają ogromny potencjał - są naturalną przestrzenią pozwalającą na prowadzenie otwartego dialogu społecznego, z udziałem wszystkich grup wiekowych, gdzie cieszący się zaufaniem społecznym bibliotekarze, tworzą kreatywne środowisko i wspierają inicjowanie różnorodnych działań z udziałem i na rzecz mieszkańców. Bazując na tym pomyśle oraz czerpiąc z najlepszych i najskuteczniejszych światowych praktyk, FRSI zaprosiła do projektu Strefy Innowacji pięć polskich bibliotek z Wieliczki, Jarocina, Grodziska Mazowieckiego, Piekar Śląskich i Oświęcimia.


Oświęcimska Strefa Innowacji skupia się na kwestiach związanych z wymianą informacji oraz idącą za tym integracją mieszkańców miasta. Poprzez udostępnienie narzędzi służących zdobywaniu i udzielaniu wiedzy, chcemy mieć wkład w kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw obywatelskich. Wiedząc, że takie działanie, nie uda się bez wsparcia mieszkańców naszego miasta, zapraszamy do współuczestnictwa i współtworzenia Strefy.


Jednym z elementów strefy, jest Oświęcimska Informacja Lokalna - w skrócie OIL. Zbieżność tego akronimu z angielskim słowem olej jest nieprzypadkowa ? w swych założeniach OIL ma stanowić właśnie substancję napędową, użyteczną zarówno w indywidualnych, jak i zespołowych działaniach. Ma, używając przenośni ? zaspokoić lokalny głód na informację oraz eliminować, charakterystyczny dla epoki społeczeństwa informacyjnego, szum informacyjny. Oświęcimska Informacja Lokalna to baza danych gromadząca informacje o instytucjach, stowarzyszeniach, organizacjach i osobach, ważnych z punktu widzenia mieszkańców Oświęcimia, z kalendarzem istotnych wydarzeń. OIL ma formę responsywnej strony internetowej i każdy posiadacz smartfona, komputera lub tabletu z dostępem do internetu, może ją wyświetlić na swoim urządzeniu. Dodatkowo w bibliotece z bazy można korzystać dzięki ekranowi dotykowemu, a bibliotekarze zawsze służą pomocą.


Oprócz strony OIL, w ramach Strefy działa Oświęcimskie Radio Internetowe, które współtworzymy z mieszkańcami miasta. Informacje, autorskie audycje i ciekawostki z życia miasta to podstawowe składniki naszego radia. Realizując program, korzystamy z muzyki niezależnych artystów, udostępnionej na wolnych licencjach. Dzięki takiemu podejściu, promujemy potrzebę otwartości informacyjnej i twórczej w XXI wieku.
Hasłem przewodnim radia jest "gramy lokalnie" -  co ma oznaczać, że na antenie będą emitowane przede wszystkim najważniejsze informacje z życia miasta i najbliższych okolic. Z Radiem Oświęcim możecie być zawsze na bieżąco z tym, co dzieje się w najbliższej okolicy - znajdziecie tu informacje lokalne, relacje oraz ciekawostki dotyczące naszego miasta. Gramy dla Was w sieci 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Z naszego radia dowiesz się zarówno o ciekawostkach historycznych, jak i współczesnych intrygujących, a nie zawsze powszechnie znanych faktach z życia miasta, bo Oświęcim to miejsce zamieszkania ciekawych, pełnych pasji ludzi. W Radio Oświęcim, przy Waszej pomocy i współpracy, możemy połączyć bogatą historię, z równie ciekawą teraźniejszością.

Jeżeli jesteś świadkiem ważnych, bieżących spraw toczących się w mieście - podziel się informacją na ten temat korzystając z, czy to formularza ze strony radia, czy mediów społecznościowych: twittera lub facebooka lub wyślij sms na numer 690 557 646 - zależy nam na współpracy z Wami!

Zapraszamy do słuchania i współpracy w tworzeniu Radia Oświęcim!

Aby posłuchać wystarczy wejść na stronę: radiooswiecim.pl, wcisnąć przycisk ?play? u góry strony i? stosować to lekarstwo codziennie, bez dawki maksymalnej ? pozytywne rezultaty gwarantowane!

Info: MBP "Galeria Książki" w Oświęcimiu

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)