Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Oświęcim
ponad 800 lat historii...

Oświęcim to blisko 40 tysięczne atrakcyjne i przyjazne miasto położone w dolinie rzeki Soły. Dogodne usytuowanie pomiędzy Małopolską a Śląskiem sprawia, iż stanowi ważny szlak komunikacyjny łączący oba regiony. Atmosferę galicyjskiego miasteczka tworzy 800-letnia burzliwa historia, której ślady zobaczyć można spacerując po wzgórzu zamkowym i starym mieście. Charakter i klimat miasta określają dawne dzieje sięgające XIII wieku.

WięcejMoreMehr

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Nasze Kino Oświęcimskiego Centrum Kultury zaprasza 27 stycznia 2019 roku - w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu - na projekcje trzech filmów dotyczących tragicznych wydarzeń, które rozgrywały się w Polsce podczas II wojny światowej - "Syn Szawła", "Lista Schindlera", "Kto napisze naszą historię".

"Syn Szawła" to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz - debiut László Nemesa nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes w 2015 roku oraz zdobywca Oscara 2016 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Film cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.
Nikt jeszcze nie pokazał grozy Auschwitz w tak namacalny sposób. W filmie wystąpili polscy aktorzy: Jerzy Walczak, Kamil Dobrowolski oraz oświęcimianin Marcin Czarnik.

W 2019 roku mija 25 lat od polskiej premiery oscarowego filmu Stevena Spielberga pt. "Lista Schindlera", który poruszył widzów na całym świecie. Film, w którym niezapomniane kreacje stworzyli Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley oraz wielu polskich aktorów jest hołdem złożonym narodowi żydowskiemu. Dzisiaj obraz Spielberga uchodzi za dzieło kultowe, a w 2007 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił "Listę Schindlera" na ósmym miejscu pośród stu najlepszych amerykańskich filmów w historii.

"Kto napisze naszą historię" to fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu - podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO "Pamięć Świata" jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński.

Nancy Spielberg tak mówiła o projekcie podczas swojej wizyty na planie filmu w Łodzi: "Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. "Lista Schindlera", a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak "Kto napisze naszą historię", które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem".

27.01.2019 - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

74. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau

godz. 14:00
"Syn Szawła"
(15l.), prod. Węgry 2015, reż. László Nemes, 107 minut

godz. 16:00
"Lista Schindlera"
(15l.), prod. USA 1993, reż. Steven Spielberg, 195 minut

godz. 19:30
"Kto napisze naszą historię"
(15l.), prod. Polska, USA 2018, reż. Roberta Grossman, 95 minut

bilety: 14 zł (każdy film)

źródło: 
Oświęcimskie Centrum Kultury
ul. Śniadeckiego 24
32-600 Oświęcim
(33) 842-57-82, 842-44-63
www.ock.org.pl

Pogoda

Polecamy

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)