Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Oświęcim
ponad 800 lat historii...

Oświęcim to blisko 40 tysięczne atrakcyjne i przyjazne miasto położone w dolinie rzeki Soły. Dogodne usytuowanie pomiędzy Małopolską a Śląskiem sprawia, iż stanowi ważny szlak komunikacyjny łączący oba regiony. Atmosferę galicyjskiego miasteczka tworzy 800-letnia burzliwa historia, której ślady zobaczyć można spacerując po wzgórzu zamkowym i starym mieście. Charakter i klimat miasta określają dawne dzieje sięgające XIII wieku.

WięcejMoreMehr

O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej.

5 grudnia, o godz. 18:00 w bibliotecznej Auli Miejskiej Biblioteki Publicznej (GALERIA KSIĄŻKI), w Oświęcimiu odbędzie się spotkanie literackie pt. "PORUSZANIE MAPY. POLSKIE NARRACJE PODRÓŻNICZE PO EUROPIE ŚRODKOWEJ - polski reportaż i literatura faktu".

O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej.

PORUSZANIE MAPY. POLSKIE NARRACJE PODRÓŻNICZE PO EUROPIE ŚRODKOWEJ - polski reportaż i literatura faktu.

Przed nami kolejne literackie spotkanie. "O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej - to tytuł projektu, na który pozyskaliśmy pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Partnerstwa dla książki". Od września do grudnia w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI porozmawiamy o różnych gatunkach literackich, kierunkach jakimi podąża współczesna literatura, jak się pisze kryminał, omawiamy prozę polską, poezję i esej. Teraz czas na literaturę podróżniczą - zaprasza Mariola Talewicz Z-ca Dyrektora Biblioteki Galeria Książki.

Kolejne spotkanie, już ostatnie - 5 grudnia 2018 r. godz. 18.00 - obejmować będzie polski reportaż i literaturę faktu, które omówi prof. Dorota Kozicka z Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Omówione zostaną pozycje, które w dużym stopniu w literaturze podróżniczej opisują funkcjonowanie mitu Europy Środkowej  i myślenie o własnym narodzie, ustawiając relacje z bliższymi i dalszymi sąsiadami. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób dzięki tym tekstom zmieniają się granice Europy Środkowej, jak otwierają nas na kulturę pozornie bliskich (sąsiedzkich), a  w rzeczywistości mało znanych krajów.   

Ten ciekawy, gatunkowy charakter narracji podróżniczych sytuujących się - tradycyjnie - między esejem, reportażem i narracją autobiograficzną, wyraźnie podlega modom kulturowym i literackim, co można zauważyć zarówno przy okazji ogromnego zainteresowania takimi pozycjami obecnie, kiedy granice  między literaturą wysoką i literaturą popularną są płynne  i kiedy  zwraca się uwagę na istotną rolę doświadczenia życia codziennego w literaturze, jak i na przykładzie konkretnych trendów literackich, np.  popularnych w ostatnich latach kulinarnych topografii  - zaprasza prof. Dorota Kozicka

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Ł. Górnickiego
GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu
32-600 Oświęcim, ul. Nojego 2B
Tel.: (33) 847 98 16
e-mail: marketing@mbp-oswiecim.pl
http://www.mbp-oswiecim.pl

Pogoda

Polecamy

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)