Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

"Witold-K" - wystawa malarstwa Witolda Kaczanowskiego

 |

W dniach od 3 do 30 września 2022 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa malarstwa Witolda Kaczanowskiego pt. "Witold-K". Wernisaż odbędzie się 3 września o godz. 17:00.

Wystawa organizowana jest w ramach jubileuszu 60-lecia ZDK-MOK-OCK pod hasłem "Kulturalnie od 60 lat", przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim.

To już druga wystawa Witolda Kaczanowskiego w Oświęcimskim Centrum Kultury. Pierwsza, opatrzona tytułem "Od człowieka do czarnych dziur", odbyła się w 2011 roku.  W Oświęcimskim Centrum Kultury znajduje się największe w dorobku artysty dzieło - licząca przeszło 370 m? polichromia w sali widowiskowej, która od 60 lat towarzyszy uczestnikom wydarzeń artystycznych w Oświęcimiu. Dzieło, które sygnowane jest datą 1961, zostało wykonane w powstającym w latach 1959-1961 ówczesnym Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim.

Witold Kaczanowski (Witold-K) jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest wybitnym polskim artystą, w czasie swojej blisko 70-letniej kariery zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, rzeźbą, scenografią teatralną. W latach 60. wyjechał z Polski, tworzył w Paryżu, USA (Los Angeles i Denver), gdzie należał do bohemy artystycznej i gdzie m.in. poznał poetę Jacques'a Préverta- który napisał poemat o jego sztuce, Pabla Picassa - który namalował jego portret czy pisarkę Françoise Sagan - która opisywała jego prace jako niezwykłe.

Prace artysty można było zobaczyć na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Witold Kaczanowski obecnie kontynuuje pracę artystyczną w Warszawie i Konstancinie.

 Info: ock.org.pl

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/