Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

"Zdzisław Beksiński - od fotografii do fotomontażu komputerowego"

"Zdzisław Beksiński - od fotografii do fotomontażu komputerowego"

W dniach od 19 stycznia do 29 lutego 2024 roku (wernisaż 19 stycznia o godzinie 18:00) w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego pt. "Zdzisław Beksiński - od fotografii do fotomontażu komputerowego".

Zdzisław Beksiński - fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku, a zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie.
W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 roku powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50. XX wieku rozpoczyna działalność artystyczną, na początku jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach, m.in. w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później daje się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę.

Od 1994 roku jako jeden z pierwszych artystów w Polsce, tworzy fotomontaże komputerowe.

Fotografie składające się na wystawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Większość z nich to fotografie czarno-białe, z wczesnego okresu twórczości - z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku ? które uzupełnione są fotomontażami z około dziesięciu ostatnich lat twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Więcej informacji: ock.org.pl

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/