Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Klub Historyczny ODK Zasole zaprasza!

Spotkanie z dr. Arturem Szyndlerem pt.
Spotkanie z dr. Arturem Szyndlerem pt. "Cmentarz żydowski w Oświęcimiu"

Klub Historyczny ODK Zasole zaprasza w dniu 8 grudnia br. o godz. 17.30 na spotkanie z dr. Arturem Szyndlerem pt. "Cmentarz żydowski w Oświęcimiu".

Zachowany do dzisiaj cmentarz żydowski został założony pod koniec XVIII wieku i był drugą żydowską nekropolią w mieście. Lokalizacja pierwszego z nich nie jest jednak znana, wiemy natomiast, że powstał on w II połowie XVI wieku. W czasie II wojny światowej cmentarz został zdewastowany przez Niemców, a część jego terenu przeznaczono wtedy m.in. pod rozbudowę obecnej ul. Dąbrowskiego. W latach tuż powojennych został częściowo uporządkowany, a jego teren ogrodzono murem. Kolejne prace miały miejsce w latach 80. XX wieku, kiedy to z fragmentów zachowanych nagrobków stworzono dwa lapidaria. Ostatni pochówek odbył się 26 maja 2000. Został wówczas pochowany Szymon Kluger, ostatni żydowski mieszkaniec Oświęcimia. Obecnie na terenie cmentarza znajduje się blisko 1000 nagrobków (tzw. macew). Cmentarz jest własnością Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej, a bieżącą opiekę nad nim sprawuje Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu, które udostępnia jego teren dla zwiedzających.


Dr Artur Szyndler, religioznawca i historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się dziejami Żydów na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności żydowskiej Oświęcimia. Od 2001 roku związany z Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu. W latach 2009-2019 wykładowca w PWSZ im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu. Członek Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich. Publikował m.in. w "Zeszytach Oświęcimskich", "Pro Memoria", "Karcie", "Studia Judaica" oraz "Yad Vashem Studies".

Zdjęcie na plakacie: Piotr Strycharski Sky Foto Studio

Info: odk zasole

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/