Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Różne oblicza piękna. Co robią kobiety żeby się podobać? - plenerowa wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej

 | Plakat informujący o wystawie plenerowej przed Oświęcimskim Centrum Kultury
Plakat informujący o wystawie plenerowej przed Oświęcimskim Centrum Kultury

W dniach od 9 do 30 września 2021 roku przed Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana będzie plenerowa wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej pt. "Różne oblicza piękna. Co robią kobiety żeby się podobać?".

Kobiety na całym świecie łączy to samo zmartwienie, czy są wystarczająco piękne i atrakcyjne. Dążenie do ideału piękna w różnych kulturach i zakątkach świata przybiera różne oblicza - te same atrybuty piękna w niektórych kulturach mogą zostać uznane za oznakę brzydoty w innych. Pojęcie piękna kształtuje również tradycja, w imię której kobiety poddają się często okrutnym rytuałom, aby zdobyć zainteresowanie mężczyzn.

Jednak najchętniej kobiety ozdabiają się biżuterią, natomiast - jak opisuje Elżbieta Dzikowska - "Najbardziej pierwotną ozdobą były zapewne kwiaty, malowanie ciała, a potem tatuaż i skaryfikacja, czyli nacinanie skóry.

Do dzisiaj malują swoje ciała w oryginalne wzory Indianie amazońscy, plemiona z południowej Etiopii, dziewczynki z Birmy, kobiety z Madagaskaru. Czasami ma to znaczenie magiczno-obrzędowe, innym razem zdobi, a zarazem chroni skórę przed słońcem i ukąszeniami owadów. Najosobliwszą biżuterią, z jaką się zetknęłam, były gliniane, ozdobne plakietki widniejące w dolnej wardze kobiet z etiopskiego plemienia Mursi." Z kolei "Kobiety z plemienia Padaung (Birma) od dzieciństwa noszą na szyi bransolety, których ciężar dochodzi do 8 kilogramów (...)" "(...) biżuteria przede wszystkim wyróżnia, informuje. Mówi o przynależności do określonego rodu, grupy społecznej i plemiennej, a także o zamożności, stanie cywilnym."

Włosy są ważną - zwłaszcza według mężczyzn - ozdobą kobiety. Dba się o nie w rozmaity sposób, zależnie od strony świata i kultury. Fryzury bywają - jak w Afryce - niezwykle wyszukane i ich przygotowanie wymaga dużo czasu. Czegóż jednak nie zrobi kobieta, by mieć powody do uśmiechu i być zadowoloną ze swojej urody. /Joanna Szefer, historyk sztuki, kurator wystawy/
Wystawie będzie towarzyszył konkurs fotograficzny - szczegóły na stronie OCK.

Źródło: Oświęcimskie Centrum Kultury

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/