Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Pszczyna - Perła Księżnej Daisy

 | Rynek
Rynek

Rynek

Będąc na Śląsku nie sposób nie trafić do Pszczyny. A wtedy dobrym miejscem na rozpoczęcie spaceru po mieście jest rynek, piękny przykład średniowiecznego układu urbanistycznego. Był on wielokrotnie niemym świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, a także centrum życia gospodarczego. To tutaj dawniej organizowano wielkie jarmarki, m.in. na dzień św. Jadwigi i św. Wita, na które zjeżdżali gospodarze z podpszczyńskich wsi.
„Serce” starówki w obecnej formie powstało po pożarze miasta, do jakiego doszło 8. sierpnia 1748 roku. Ogień pojawił się w domu kowala Johanna Hessa, i w ciągu kilku godzin strawił całe miasto. Całkowitemu zniszczeniu uległy kościoły, szpitale, bramy miejskie, a także ratusz, szkoła, browar, młyn i zamkowa ujeżdżalnia. Po tym kataklizmie powstała Pszczyna murowana. I tak wokół rynku pobudowano najpierw parterowe, a później jednopiętrowe kamieniczki z cegły, pokryte dachówką. Dzisiaj mieszczą się w nich restauracje, kawiarnie, banki  i sklepy.

 | Kośćiół Wszystkich Świętych
Kośćiół Wszystkich Świętych

Kościół pw. Wszystkich Świętych

Nieopodal rynku stoi kościół pw. Wszystkich Świętych, który był wielokrotnie przebudowywany.
We wnętrzu świątyni uwagę przykuwa dwupoziomowy, drewniany chór z XVIII w.,
późnobarokowy ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne. W ołtarzu po lewej umieszczono otaczany czcią obraz Matki Boskiej Pszczyńskiej, który codziennie jest uroczyście odsłaniany.

 | Kośćiół Ewangelicki
Kośćiół Ewangelicki

Kościół Ewangelicki i Ratusz

W północnej pierzei rynku wznosi się neobarokowy kościół ewangelicki, odbudowany w latach 1905-1906 na miejscu pierwszej świątyni protestanckiej w Pszczynie z 1746 roku. Przy wejściu uwagę zwraca piękny portal z dwiema kolumnami, natomiast na zewnętrznej ścianie kościoła umieszczono kamienną płytę nagrobną rycerza Wilhelma Wenzla z miejscowości Zawadzkie - Polanka, zmarłego w 1716 roku.

Innym ciekawym budynkiem jest przylegający do kościoła dwupiętrowy ratusz,dzisiaj siedziba władz miejskich, a kiedyś wartownia i więzienie.

 | Muzeum Prasy Śląskiej
Muzeum Prasy Śląskiej

Muzeum Prasy Śląskiej

W pochodzącej z przełomu XVIII i XIX w. kamienicy przy ul. Piastowskiej, głównym deptaku Pszczyny, urządzono Muzeum Prasy Śląskiej. Można w nim obejrzeć maszyny i urządzenia
drukarskie, a także najstarsze śląskie wydawnictwa prasowe. Na piętrze mieści się Izba u Telemanna. Będąc w niej warto zwrócić uwagę na zabytkowe instrumenty muzyczne, zwłaszcza piano de table z 1805 roku.

 | Zamek
Zamek

Zamek

Jest nazywany polskim Wersalem. I nie jest to porównanie ani na wyrost, ani grzecznościowe. Wystarczy zobaczyć westybul zamku ze wspaniałymi, kamiennymi schodami prowadzącymi na pierwsze piętro, aby przekonać się, że ich wystrój nawiązuje do wzorców architektonicznych zastosowanych w podparyskiej rezydencji królów francuskich. Zaprojektowane zgodnie z XVII-wieczną modą wiodą do największego i najbardziej okazałego pomieszczenia w zamku - Sali Lustrzanej. Dawna jadalnia dzisiaj z powodzeniem pełni rolę sali koncertowej, w której odbywają się cykliczne imprezy muzyczne, m.in. słynny festiwal muzyki barokowej „Wieczory u Telemanna.
Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i był przebudowywany. Swój obecny, neobarokowy wygląd zawdzięcza rodzinie hrabiowskiej von Hochberg, która dobra pszczyńskie przejęła z rąk Anhaltów w 1846 roku. O jego ostatniej przebudowie według projektu francuskiego architekta Aleksandra Destailleura zdecydował Jan Henryk XI. W latach 1870-1876 dobudowano od strony północnej westybul, schody paradne i Salę Lustrzaną.
Dzisiaj w zamku mieści się muzeum, które pierwsi goście zwiedzili 9 maja 1946 roku. Ekspozycja była wtedy bardzo skromna i składała się przede wszystkim ze sreber Hochbergów. Obecnie obejmuje odtworzone z wielką dbałością o każdy szczegół magnackie wnętrza mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku. Zrekonstruowane na podstawie starych fotografii wyposażone są m.in. w oryginalne dekoracje, meble, zegary, lustra, dywany i naczynia.

Powszechnie znane były łowieckie pasje książąt pszczyńskich. Zamek był przez pewien czas centrum polowań, na które zjeżdżała się arystokracja z całej Europy. Polowano na jelenie i żubry. Wielokrotnie w łowach brał udział m.in. ostatni cesarz Niemiec Wilhelm II, który na dłużej zamieszkał w Pszczynie w latach 1914-1917. Wtedy to w zachodnim skrzydle zamku mieściła się główna kwatera wojsk niemieckich. Dzisiaj można zobaczyć tam pokój narad, w którym zapadały ważne decyzje dotyczące przebiegu działań militarnych na frontach pierwszej wojny światowej.
Niedawno do odrestaurowanych XV-wiecznych piwnic gotyckich - najstarszej części zamku - powróciła zbrojownia. W sześciu salach zgromadzono uzbrojenie zaczepne i ochronne od XV do pierwszej połowy XX wieku. W gablotach i na ścianach zaprezentowano m.in. strzelby, kusze i oszczepy myśliwskie oraz pistolety wojskowe, szable i broń drzewcową. Dopełnieniem ekspozycji są gabloty ze zbrojami, kolczugami i z uzbrojeniem orientalnym.
W roku 2000 mieszkający w Monachium książę Bolko von Hochberg, wnuk księcia Jana Henryka XV, został honorowym obywatelem Pszczyny. Książę nie tylko regularnie odwiedza zamek, ale również wzbogaca jego zbiory o cenne pamiątki rodzinne, m.in. srebrny pasek wysadzany turkusami i laskę spacerową, należące do jego babki, księżnej Daisy.

 | Skansen
Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej"

Skansen „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”

Główną atrakcją Parku Dworcowgo jest skansen „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”. Miłośnicy dewnianej architektury ludowej mogą w nim zobaczyć najcenniejsze regionalne zabytki dawnej zabudowy. Podziwiać można m.in. masztalnię z Wisły Wielkiej,wozownię z Miedźnej, kuźnię z Goczałkowic, spichlerz dworski z Czechowic, chałupę z Grzawy, stodołę z Kryr i młyn wodny z Bojszów, który zaadaptowano na karczmę regionalną. W ich wnętrzach zgromadzono wiele ciekawych sprzętów. Spacerując po parku warto zwrócić uwagę na potężne dęby szypułkowe, kasztanowce, cisy, lipy drobnolistne, graby, wiązy, klony, tulipanowce, buki zwyczajne i czerwone. Prawdziwą atrakcją są również okazałe, kwitnące rododendrony oraz dekoracyjne krzewy azalii.

Teksty i zdjęcia - Referat Promocji UM Pszczyna

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/